Бөгелмәнең халык ишегаллары Пензадагы өлкә Сабантуена күркәмлек өстәде

2019 елның 8 июле, дүшәмбе

7 июль көнне Пенза өлкәсенең Спутник яр буенда “Сабантуе - 2019”  татар милли бәйрәме узды. Оештыручылар арасында - Бөгелмә шәһәре мэры Линар Закиров җитәкчелегендәге Бөгелмә районы делегациясе. Сабан бәйрәме, гадәттәгечә, язгы кыр эшләре тәмамланганнан соң билгеләп үтелә. Пенза өлкәсенең 12 татар авылында Сабан туйлары узды инде. Бу - йомгаклау.

Губернатор Иван Белозерцев Сабан туена җыелучыларга сәламләү сүзе белән мөрәҗәгать итте.

“Күп еллар дәвамында безгә Сабан туена Татарстаннан кунаклар килүе бик күңелле, без бер-беребезне үстерү өчен үзара дус һәм ярдәмләшеп яшибез, - дип өстәде Иван Белозерцев. - Шулай итеп, 2017 елда без бергәләп үткәргән Бөтенроссия авыл Сабан туе кайчандыр Россия Федерациясендә үткәрелгән иң яхшы бәйрәмнәрнең берсе булды. Татар халкына Пенза төбәгенең икътисадый, социаль, мәдәни үсешенә керткән өлешләре өчен рәхмәт әйтәсе килә. Без бергә төбәк үсеше дәвам итсен өчен эшлибез - яңа предприятиеләр ачылсын, йортлар төзелсен, гаиләләр барлыкка килсен, төрле милләт кешеләре Пенза җирендә уңайлы, дус һәм үзара бәйләнештә яшәсен өчен балалар тусын, ул чакта Россия державасы җирдә иң куәтлесе булачак”.

Сәламләү һәм котлау сүзләреннән соң Иван Белозерцев татар милли-мәдәни автономиясенең аерым вәкилләренә мактау билгеләре, Рәхмәт хатлары һәм Грамоталар тапшырды.

Татарстан Республикасы Бөгелмә муниципаль районы башлыгы, Бөгелмә шәһәре мэры Линар Закиров барлык татарстанлылар исеменнән пензалыларны бәйрәм белән котлады һәм Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов исеменнән котлау сүзләрен җиткерде.

“Хөрмәтле ватандашлар, Татарстан Дәүләт Советы, республика Хөкүмәте исеменнән сезне язгы кыр эшләре тәмамлану бәйрәме буларак барлыкка килгән Сабан туе бәйрәме белән чын күңелдән тәбрик итәм, хезмәт шатлыгы иҗади җанландыра, тормышыбызны яхшырак, баерак, мәрхәмәтлерәк итәргә омтылуда безне ныгыта”, - диде Линар Закиров үзенең чыгышында. Шул ук вакытта Бөгелмә мэры Иван Белозерцевка татар милли киемнәрен бүләк итте.

Пенза өлкәсе Сабан туеның югары дәрәҗәдә оештырылуын бәйрәмнең башка кунаклары - Татар федераль милли-мәдәни автономиясе советы рәисе Илдар Гыйльметдинов һәм Татарстан мөфтие Камил Сәмигуллин да билгеләп үтте.

Тантаналы өлеш Бөгелмә һәм Пенза өлкәсенең иң яхшы милли коллективлары катнашында концерт белән тәмамланды. Әмма концерттан соң да Сабан туе дәвам итте.

Яр буенда балалар өчен – капчык киеп йөгерү һәм олылар өчен капчык белән көрәш кебек төрле мәйданчыклар эшләде. Әлбәттә, тәм-томнар, пылаулар, шашлык һәм башка милли ризыклар күп иде.

Моннан тыш, Сабан туенда катнашучылар яр буе мәйданчыкларын карадылар, анда дистәләгән сувенир кибетләре һәм халык осталарының палаткалары урнашкан иде.

Биредә безнең район халыклары яшәгән авыл гаиләләре тормышы тәкъдим ителгән иде. Анда көнкүреш кирәк-яраклары белән агач ызба, кое белән ишегалды корылмалары, йорт хайваннары урнашкан. Матур милли киемнәргә киенгән ишегалды хуҗалары барысын да милли ризыклар белән сыйладылар. Әлеге мәйданчык Бөгелмә районының “Район клублар системасы” муниципаль учреждениесе көче белән оештырылган иде.

Өлкә Сабан туеның бер бизәге ат чабышы - каршылыклар аша узуны үз эченә алган атлы спорт ярышлары булды.

Милли көрәш тамашачыларны барыннан да күбрәк җыйды. Ярышларда Бөгелмәдән 3 батыр – Алексей Феоктистов, Алексей Захаров һәм Руслан Бадыйков килде. Аларның һәрберсе үз үлчәү категориясендә җиңү яулады. Хөкемдарлар комиссиясе составында Бөгелмә егете Әскәр Сафин да бар иде. Сүз уңаеннан, ярышларда җиңүчеләргә бүләкләрне Бөгелмә муниципаль районы әзерләде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: