Эпидимия 11 процентка арткан

2015 елның 17 феврале, сишәмбе

Бүген бу турыда ТР брифингында Марат Рәхимов җиткерде. Аның сүзләренә караганда, соңгы атнада Бөгелмә шәһәре һәм районында 933 ОРВ очрагы теркәлгән (эпидпорог 76,69 %). Бу сан узган атна белән чагыштырганда 33% арткан дигән сүз.  2015 елда бу беренче тапкыр,  эпидемиологик чик11,4% арткан. Авыручыларның82% -балалар. Шул уңайдан эпидимиягә каршы көрәш чаралары планы кертелде.

Шунысын әйтергә кирәк, гомумән алганда, Татарстан Республикасында грипп һәм ОРВИ белән авыру эпидимия дәрәҗәсендә түгел. Шулай да, гыйнвар аеның 3 нче атнасыннан башлап һәр атнаны 10% тан 38%.ка кадәр арта. Шул сәбәпле, социаль, белем бирү, хезмәт күрсәтү учрежденияләрендә һ.б.профилактик-дәвалау режимы кертелгән, күпләп чаралар үткәрү тыелган.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: