Бөгелмә мэриясендә үткән Эшлекле дүшәмбе киңәшмәсендә урып-җыю кампаниясе нәтиҗәләре турында хисап бирделәр

2019 елның 8 октябре, сишәмбе

«Эшлекле дүшәмбе» киңәшмәсендә авыл хуҗалыгы идарәсе башлыгы Илдар Исмәгыйлев 2019 елгы урып-җыю кампаниясе нәтиҗәләрен тәкъдим итте.

Саннар һәм фактлар

Бөгелмә районында үсемлекчелек продукциясен җитештерү белән 56 авыл хуҗалыгы товары җитештерүчесе шөгыльләнә: 11 җаваплылыгы чикләнгән җәмгыять, «Бөгелмә аграр көллияте " урта һөнәри белем бирү дәүләт бюджет мәгариф учреждениесе һәм 43 фермер хуҗалыгы.

2019 елда авыл хуҗалыгы культуралары 51686 га мәйданда чәчелгән, шулардан бөртекле культуралар - 27259 га, техник культуралар – 4525 га, азык культуралары-19831 га.

Чәчү мәйданнары структурасында бөртекле культураларның өлеше 52,7% тәшкил итте, бу узган елның 63% ын тәшкил итә. Техник культуралар чәчүлекләре дә 8,8% ка кадәр кыскартылган. Азык культураларының мәйданы шактый арткан - 7,4 мең га һәм чәчү мәйданнарының 38,4% ын били.

Бу Наратлы авылында 3550 башка исәпләнгән "Северная Нива Татарстан" ҖЧҖ төзелү белән бәйле. Инвестор тарафыннан төп мәйданнарда тупас һәм сусыл азык җитештерү өчен азык культуралары чәчелде, бу исә үз чиратында район күләмендә азык культураларының артуына китерде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: