Салым күрсәтнәмәсендә күрсәтелгән салымны ничек түләргә?

2019 елның 22 августы, пәнҗешәмбе

Салым инспекциясе 1 июньнән физик затларга милек салымнары һәм НДФЛ өчен җибәрелә торган салым белдерүләренең формасы үзгәрүен хәбәр итә.

2019 елның 16 августыннан башлап, республика халкына 2018 ел өчен транспорт, җир һәм милек салымнарын түләү өчен салым уведомлениеләре почта аша юллана башлады.

Салымнарны быел 2 декабрьдән дә соңга калмыйча түләргә кирәк булачак.

Салым түләүче-физик затлар өчен физик затлар кеременә салым (салым агенты НДФЛ суммасын тотып калмаган кайбер керемнәргә карата), транспорт салымы, җир салымы, физик затлар милкенә салым суммасын исәпләү  салым органнарына йөкләнгән (Россия Федерациясе Салым кодексының 52 ст.).

Шуңа бәйле рәвештә, салым органы салым түләү срогы чыкканчы 30 көннән дә соңга калмыйча салым түләүчегә салым хәбәрнамәсе җибәрә. Салым хәбәрнамәсе формасы Россия Федераль салым хезмәтенең 2016 елның 7 сентябрендәге № ММВ-7-11/477 боерыгы белән расланган (15.01.2018 № ММВ-7-21/8@, 18.12.2018 № ММВ-7-21/814@ редакциясендә).

2019 елның 1 июненнән салым белдерү кәгазе рәвешендә салымнарны бюджет системасына күчерү өчен реквизитлар күрсәтелә. Шул ук вакытта аерым түләү документы (ПД формасы буенча квитанция) җибәрелми.

Физик затлар тарафыннан күчемсез мөлкәт объектларына һәм (яки) транспорт чараларына карата түләнергә тиешле салым календарь елына кадәр салым белдерү кәгазе җибәргән өч салым чорыннан да артыграк булмаган вакытта салым органнары тарафыннан исәпләнә. Әгәр салым органы тарафыннан исәпләнгән салымнарның гомуми суммасы 100 сумнан ким булган очракта, салым белдерүе, салым органы тарафыннан салым белдерүен җибәрү мөмкинлеге югалган календарь елында салым хәбәрнамәсен җибәрү очрагыннан тыш, җибәрелми.

2019 елның 1 гыйнварыннан элек исәпләнгән җир салымы һәм физик затлар милкенә салым суммаларын яңадан исәпләү, әгәр элек түләнгән салымнар суммасы артуга китерсә, гамәлгә ашырылмый.

Салым белдерүе расписка астында тапшырылырга, почта аша заказлы хат белән җибәрелергә яки «салым түләүченең шәхси кабинеты»аша электрон формада тапшырылырга мөмкин. Салым хәбәрнамәсен почта аша заказлы хат җибәргән очракта, салым белдерүе заказлы хат җибәргәннән соң алты көн узгач алынган дип санала.

Салым уведомлениесе «салым түләүченең шәхси кабинеты» (ЛК) кулланучылар өчен ЛКДА урнаштырыла һәм, кулланучыдан, кәгазьдә документлар алу кирәклеге турында хәбәрнамә алу очракларыннан тыш, почта хәбәрнамәсе кабатланмый.

2018 елның салым чоры өчен салым белдерүе 2019 елда җибәрелә һәм 2019 елның 2 декабреннән дә соңга калмыйча үтәлергә тиеш (анда күрсәтелгән салымнарны бюджет системасына түләгәндә).

Әгәр салым белдерүе алынмаган булса, нишләргә.

Салым салынучы объектлар хуҗаларына салым белдерүләре салым түләү срогы чыкканчы 30 көннән дә соңга калмыйча салым органнары тарафыннан җибәрелә (салым түләүченең шәхси кабинетында урнаштырыла): узган салым чорыннан соң килә торган елның 1 декабреннән дә соңга калмыйча (2019 елда – 2 декабреннән дә соңга калмыйча).

Шул ук вакытта салым белдерүләре түбәндәге очракларда җибәрелми:

1) салым ташламасының, салымның, законнарда билгеләнгән башка нигезләрнең салым салу объекты хуҗасын салым түләүдән тулысынча азат итә торган салым ташламасының, салымнан тотып калынган акчаның булуы;

2) әгәр салым хәбәрнамәсендә чагылдырыла торган салымнарның гомуми суммасы, календарь елында салым хәбәрнамәсен җибәрү мөмкинлеге булган очрактан тыш, 100 сумнан ким булса;

3) салым түләүче Россия Федераль салым хезмәтенең интернет-сервисыннан – салым түләүченең шәхси кабинеты һәм шул ук вакытта салым документларын кәгазьдә алу кирәклеге турында салым органына хәбәр җибәрмәгән очракта.

Башка очракларда, 1 ноябрьгә кадәр салым салына торган күчемсез милек яки транспорт чарасы белән идарә итү чорында салым хәбәрнамәсе алынмаган очракта, салым түләүчегә салым инспекциясенә мөрәҗәгать итәргә яки «Салым түләүченең шәхси кабинеты» аша яки Россия Федераль салым хезмәтенең интернет-сервисыннан файдаланып «Россия Федераль салым хезмәтенә мөрәҗәгать итәргә» кирәк.

Беркайчан да салым уведомлениеләре алмаган һәм салым салына торган мөлкәткә карата салым ташламалары белдермәгән күчемсез милек һәм транспорт чаралары хуҗалары аларның бу объектлары барлыгы турында теләсә кайсы салым органына хәбәр итәргә тиеш (хәбәр формасы Россия Федераль салым хезмәтенең 26.11.2014 ел, № ММВ-7-11/598@боерыгы белән расланган).

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: