Өлкән бөгелмәлеләрне кайда дәвалыйлар?

2019 елның 18 июле, пәнҗешәмбе

Медицинадагы алгарыш кешеләрнең озаграк яшәвенә китерә. Ә олы яшьтәге пациентларны дәвалау һәрвакыт үз үзенчәлекләре белән аерылып торды. Пенсионерларга квалификацияле ярдәм сорап кая мөрәҗәгать итәргә була соң?

Бүгенге көндә Бөгелмә шәһәре сырхауханәсендә гериатрика кабинеты ачылды, анда өлкән яшьтәге пациентларны югары категорияле табиб, гериатр Гүзәл Рамиевна Рәхимова кабул итә.

Гериатрик ярдәм-өлкән һәм өлкән яшьтәге кешеләргә медицина ярдәме төре. Гериатрик ярдәмне үстерүнең һәм камилләштерүнең актуальлеге ил халкы составында пенсия яшендәге затлар санының артуына бәйле.

Поликлиникада пациентлар дәвалануны гына түгел, кирәк булган очракта физиотерапия һәм дәвалау физкультурасы кабинетларында реабилитация курслары, шулай ук тар белгечләрнең консультациясен алу мөмкинлеге дә бар.

«Гериатрия» юнәлеше буенча медицина ярдәме күрсәткәндә табиб-гериатр, участок табиб-терапевтларының мохтаҗ пациентларга социаль ярдәм күрсәтү һәм социаль адаптация күрсәтү максатларында халыкны социаль яклау бүлеге белгечләре белән үзара хезмәттәшлеге җайга салынган.

Өлкән кешеләр өчен медицина ярдәменең сыйфатын һәм үтемлелеген арттыру өчен кабинет сырхауханәнең беренче катында урнашкан.

Кабинетта антропометрик бәяләү өчен кирәкле җиһазлар (үсеш, авырлык), психологик сораштырулар, басымын үлчәү приборлары, күзнең сакланышын билгеләү өчен приборлар, ишетү бар.

Максималь уңайлы шартлар тудыру өчен кабинет барлык таләпләргә туры килә торган кирәкле медицина җиһазлары белән җиһазландырылган, шулай ук килүчеләр уңайлылыгын тәэмин итү өчен диван да бар.

2019 елның 1 июленнән үзәк район хастаханәсе стационарының терапия һәм кардиология бүлекләре базасында 15 махсуслаштырылган гериатрик ятак эшли башлады инде, бу күп очракта Бөгелмә муниципаль районының өлкән яшьтәге гражданнары өчен медик-социаль ярдәм алуга ихтыяҗны бетерергә мөмкинлек бирәчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: